IFK MORA idrottsallians

IFK Mora är cirka 3000 aktiva utövare inom sex olika föreningar. Tillsammans grundade vi Vasaloppet och äger det än idag. Sedan 1992 har vi också glädjen att kalla Sälens IF för medlem i ”familjen”, och tillsammans  utgör vi ägare till vårt fantastiska Vasalopp. 

International Vasa Student Cultural Exchange, IVSCE, är en del av det övergripande utbytesprogrammet mellan Vasaloppen i Sverige, USA, Japan och Kina. 

Syftet är att ge möjlighet för ungdomar i bygden att vidga sina perspektiv, och växa som människor. Det sker i mötet med ungdomar från andra kulturer; både som gäst i annat land, och som värd i hemlandet.

Från och med 2009 är det IFK Mora idrottsallians och Sälens IF som håller i hela utbytet. Deltagarna från IFK Moras klubbar och Sälens IF utses med hjälp av medlemsföreningar och sektioner.

Läs mer om IVSCE här på vasaloppet.se

Sök på vår webbplats