Lagborgs minne – Årets idrottsprestation

Stipendium på 2 000 kronor ur Ernfrid Lagborgs Minnesfond. Stipendiet utdelas till IFK Moras bästa idrottsutövare under verksamhetsåret.

Vill läsa mer eller ge ett bidrag till någon av våra fonder? Läs mer här>>

Stipendiater – Årets idrottsprestation
1962 Bjarne Andersson, skidor
1963 Karl-Åke Asph, skidor
1964 Karl-Åke Asph, skidor
1965 Karl-Åke Asph, skidor
1966 Bjarne Andersson, skidor
1967 Karl-Åke Asph, Bjarne Andersson, skidor
1968 Bjarne Andersson, skidor
1969 Karin Aspelin, alpina
1970 Lars-Arne Bölling, skidor
1971 Lars-Arne Bölling, skidor
1972 Lars-Arne Bölling, skidor
1973 Bjarne Andersson, skidor
1974 Bjarne Andersson, skidor
1975 Hans-Erik Larsson, skidor
1976 ?
1977 Anna Mattsson, skidor
1978 Torbjörn Westerling, fotboll
1979 Örjan Svahn, skid-OL
1980 Tommy Andersson, skidor
1981 Karin Lamberg, skidor
1982 Magnus Berg, alpina
1983 Magnus Berg, alpina
1984 Ulla Klingström, skid-OL/orientering
1985 Karin Lamberg, skidor
1986 A-laget i herrfotboll
1987 Karin Lamberg-Skoog, skidor
1988 Lars Sundin, friidrott
1989 Thomas Sparr, friidrott
1990 Thomas Sparr, friidrott
1991 Staffan Larsson, skidor (rullskidor)
1992 Thomas Sparr, friidrott
1993 Staffan Larsson, skidor
1994 Staffan Larsson, skidor
1995 Ulrika Nordberg, alpina
1996 Håkan Nordbäck, skidor
1997 Catharina Asph, orientering
1998 Staffan Larsson, skidor
1999 Staffan Larsson, skidor
2000 Maria Bergkvist, orientering/skid-o
2001 Maria Bergkvist, orientering/skid-o
2002 Catharina Asph, friidrott
2003 Elin Ek, skidor
2004 Martin Johansson, orientering/skid-o
2005 Martin Johansson, orientering
2006 Elin Ek, skidor
2007 Martin Johansson, orientering
2008 IFK Mora Skidklubbs damlag (Sofia Bleckur, Elin Ek, Anna Haag)
2009 Hans Olsson, alpina
2010 Jonas Buud, friidrott
2010 Anna Haag, skidor
2011 Helene Söderlund, orientering/skid-o
2012 Juniorlaget JSM-stafett orientering (Karl-Johan Westberg, Linus Rapp, Andreas Holmberg)
2013 Stina Nilsson, skidor
2014 Stina Nilsson, skidor
2015 Michael Forslund, alpina (skicross)
2016 Stina Nilsson, skidor
2017 Stina Nilsson, skidor
2018 Andrey Lamov, skidorientering