Kontakta oss

IFK Moras kansli

IFK Mora idrottsallians och de sex klubbarnas kanslier ligger på nedre plan i Vasaloppets Hus. Du går in via Vasaloppets Hus huvudentré på framsidan och tar direkt till höger.

Välkommen att hälsa på!

IFK Mora IA:s adress:
IFK Moras IA
Vasaloppets Hus
792 32 Mora

Tel: 0250-392 00

Vasaloppets Hus i september 2019.

Personal IFK Mora idrottsallians

Jennie Hedh
Kanslichef
jennie.hedh@ifkmora.se
Tel: 0250-392 78
Mobil: 070-557 21 71

Ulrika Hugerth
Ekonomi
ulrika.hugerth@ifkmora.se
Tel: 0250-392 28

Gun-Britt Cristoferson
Administration, ekonomi, Vasaloppsveteranerna
gun-britt.cristoferson@ifkmora.se
Tel: 0250-392 42
Mobil: 070-634 55 56

IFK Mora Idrottsallians styrelse

Styrelsen valdes vid årsmötet 27 maj 2020

Olav Cristoferson, ordförande, fastighetsansvarig
E-post: olav.cristoferson@schneider-electric.com

Towe Söderlund, vice ordförande
E-post: fysiotowe@gmail.com

Tom Wallén, sekreterare
070-236 02 64, tom.wallen@siljan.com

Pär Stärner, ekonomiansvarig
073-088 54 92, par@starner.eu

Peter Helander, markutskott
073-072 86 27,
peter.helander@riksdagen.se

Björn Åkerblom, stadgeansvarig samt ansvarig utgivare IFK-Kamraten
070-618 41 14, bjorn.akerblom@gmail.com

Jonas Buud
070-374 86 23, jonas.buud@sokigo.com

Suppleanter:

Linda Morell
076-118 60 02, linda.morell74@gmail.com

Maria Jacobsson
070-204 15 31, maria.jacobsson@mora.se

Sarah Larsson
070-898 99 87, sarah.larsson@mora.se


Adjungerad arkiv- och museifrågor:
Bo Thunberg
E-post: bosse.thunberg@gmail.com