Kontakta oss

IFK Moras kansli

IFK Mora idrottsallians och de sex klubbarnas kanslier ligger på nedre plan i Vasaloppets Hus. Du går in via Vasaloppets Hus huvudentré på framsidan och tar direkt till höger.

Välkommen att hälsa på!

IFK Mora IA:s adress:
IFK Moras IA
Vasaloppets Hus
792 32 Mora

Tel: 0250-392 00

SONY DSC

Personal IFK Mora idrottsallians

Jennie Hedh
Kanslichef
jennie.hedh@ifkmora.se
Tel: 0250-392 78
Mobil: 070-557 21 71

Johan Trygg
Webb, redaktör IFK-Kamraten
johan.trygg@ifkmora.se
Tel: 0250-392 43
Mobil: 070-220 37 06

Ulrika Hugerth
Ekonomi
ulrika.hugerth@ifkmora.se
Tel: 0250-392 28

Gun-Britt Cristoferson
Administration, ekonomi, Vasaloppsveteranerna
gun-britt.cristoferson@ifkmora.se
Tel: 0250-392 42
Mobil: 070-634 55 56

IFK Mora Idrottsallians styrelse

Styrelsen valdes vid årsmötet 22 maj 2019

Olav Cristoferson, ordförande, fastighetsansvarig
E-post: olav.cristoferson@schneider-electric.com

Towe Söderlund, vice ordförande
E-post: fysiotowe@gmail.com

Anna Wadman, sekreterare, markutskott
E-post: anna.wadman@mora.se

Pär Stärner, ekonomiansvarig
E-post: par@starner.eu 

Gunnel Söderberg, ansvarig utgivare IFK-Kamraten
E-post: gunnel.soderberg@mora.se

Tom Wallén
E-post: tom.wallen@siljan.com

Björn Åkerblom
E-post: bjorn.akerblom@gmail.com

Linda Morell, suppleant
E-post: linda.morell74@gmail.com

Jonas Buud, suppleant
E-post: jonas.buud@sokigo.com

Maria Jacobsson, suppleant
E-post: maria.jacobsson@mora.se

 

Adjungerad arkiv- och museifrågor:
Bo Thunberg
E-post: bosse.thunberg@gmail.com

Stora delar av IA-styrelsen 2019. Fr.v: Pär Stärner, Tove Söderlund, Gunnel Söderberg, Anna Wadman, Jonas Buud, Olav Cristoferson och Linda Morell. FOTO: Johan Trygg.

De sex IFK Mora-klubbarnas styrelser presenteras på respektive förenings sida:

IFK Mora alpina klubb

IFK Mora fotbollsklubb

IFK Mora friidrottsklubb

IFK Mora gymnastikklubb

IFK Mora orienteringsklubb

IFK Mora skidklubb